Nyolc évvel ezelőtt egy maroknyi csapat döntést hozott: megépíti a világ legnagyobb ólomkatonáját, s ha már magyar lesz az új Guinness-rekorder, legyen huszár! A magyar huszárok méltók arra, hogy vitézségük előtt tisztelegjen a világ s hogy mindamellett, hogy a legfontosabb a huszár hagyományok életben tartása és továbbvitele, egy remek szobor is megörökítse a magyar huszár alakját. Az elmúlt nyolc évben (ez egy másik elmúlt nyolc év.…) Vlaszák Mihály ötletgazda és fő mecénás Metalloglobus Fémöntő Kft.), Roho Rohonczi István, a dunaújvárosi Széchenyi István Gimnázium rajztanára, kortárs képzőművész, illetve kedves barátja, a remek szervezőkészséggel rendelkező Vas János (Éremmester Kft.) valóra váltotta az álmot, legalábbis azt a részét, ami 15, 40, 150 és 200 cm-es, időközben Miska nevet elnyert huszárszobrok — modellek, makettek — alakjában öltött testet, és megépült a rácalmási Lovardában (a Timpanon Kft. tulajdonában és támogatásával) a Guinness-rekord méretű szobor is, sok-sok vas, purhab, gipsz, és az alkotó, Roho részéről végtelen odaadással és kitartással, rengeteg munkaóra beleadásával.
A Rácalmáson, a Lovardánál 2014. május 17-én rendezett “Miska elindul fesztivál” célja az volt, hogy a Guinness-rekordkísérlet szobor modelljének elkészültét megünnepeljék a résztvevők, és minél nagyobb körbe eljusson a terv híre: induljon el Miska a neki szánt helyre, egy pákozdi dombra, ahonnan már messziről hirdetheti a huszárok dicsőségét és egy igazi, magyarhoz méltó turisztikai látványossággá nője ki magát. E terv megvalósulásához pénzre (paripára és fegyverre talán nem), de megint csak sok pénzre és közös akaratra, támogatók tetteire van szükség. S ha már a paripáról szó esett, két lovas huszár is megtisztelte jelenlétével a rendezvényt és tisztelgett Miska huszár szobra előtt. Egyikük, Both László pár szóval üdvözölte is a megjelenteket.
Miska elindulásának gondolata mellett állt ki a rendezvény megnyitóján elmondott beszédében Dr. Galambos Dénes, a Fejér Megyei 4. sz. választókerület országgyűlési képviselője, Dr. Simon László kormánymegbízott, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója és a jelenlévőket levélben üdvözlő L. Simon László országgyűlési képviselő (levelét Roho olvasta fel).
Arról a kegyelmi pillanatról is szólt a Miska ügyét már évek óta támogató dr. Görög István nyugalmazott ezredes, a pákozdi Katonai Emlékpark (KEMPP) ügyvezetője, amikor 1849. május 21-én, Buda visszavételével az országban mindenhol a magyar zászló lobogott, ha csak rövid időre is, melynek örök emléket állítottak a Magyar Honvédelem Napjává nyilvánítással s mely naphoz igazodva született meg e rendezvény, és reményét fejezte ki, hogy a szándék, amely a pákozdi helyszínen felállítandó 11 méteres szobor elkészültére irányul, minél előbb valósággá válik.
Az ünnepi eseményre elkészült a zászló, melyet Roho tervezett, s melynek egyik oldalán a Miska elindul fesztiválnak állítottak emléket, másik oldalán az Erőt, tisztességet! huszár köszöntés olvasható. A zászlóra az első szalagot az ifjú zászlóanya, Vlaszák Zsófia kötötte fel. Az ünnepélyes aktust követően édesapja, Vlaszák Mihály úgy fogalmazott, bízik benne, hogy mielőbb felkerül a zászlóra a második szalag is, immár Pákozdon.
A rendezvényen Takács János, Pákozd polgármestere is részt vett, valamint Várai Róbert, Baracs polgármestere, akinek Áron nevű fia gyönyörű huszárnótákkal örvendeztette meg a hallgatóságot a kulturális blokkban, melynek részeként a Murányi József vezette ifjúsági fúvószenekar (Sándor Frigyes Zeneiskola, Dunaújváros), valamint a Quintia két tagjának csodás előadása is helyet kapott. Ez utóbbi záróakkordjaként a két Quintiás hölgy Várai Áron bevonásával még a közönséget is megénekeltette, nem kis sikerrel!
Rajz– és fotópályázat eredményhirdetésre is sor került, Soós Gábor (Ólomkatona Kft.) és Vlaszák Mihály adta át a díjakat a nyerteseknek. A Lovarda belsejében rögtönzött kiállításon tekinthették meg az érdeklődők Roho korábbi alkotásainak modelljeit, a gyerekek részt vehettek a KEMPP “Apródképző” múzeumpedagógiai programban, és a vendégek bepillantást nyerhettek az ólomkatona-öntés titkaiba is. Pentelei Kovács Klára fazekas remekbe szabott Miska huszáros miskakancsóiból vásárolhattak a résztvevők a Lovarda udvarán felállított pavilonban.
Az időjárás kegyelméből az udvaron fogyaszthatták el az ebédet a résztvevők, mellyel az Ólomkatona Kft. vendégelte meg őket. A dunaújvárosi Béke Étterem remek huszárpörköltje mindenkinek ízlett.
A jól sikerült rendezvény csak egy rövid megállója volt Miska huszár útjának, amely Rácalmásról Pákozdra, az ötlettől a megvalósulásig vezet. E szobor már most, amikor még “csak” a leendő, 100 tonna betonból a végleges helyén (remélhetőleg Pákozdon, a Katonai Emlékpark, Nemzeti Emlékhely területén) megépítendő szobor modellje áll, konkrét és eklatáns példája az összefogás, a kitartás, az áldozatvállalás, az álmok valóra váltásába vetett hit és a tettek erejének. Azt kívánom én magam is, aki e nyolc évben közelről követhettem e terv megvalósulását, hogy Miska érjen célba, mutassuk meg, hogy mit tud a magyar, ha egy jó cél érdekében összefog!
Koczka Kata